Menu

News

Colorado State Shotgun JOs & Fun-Nationals Results

 

 

USA Shooting kicked off Fun-Nationals and Colorado State shotgun JOs competitions September 17th. The first official day of competition included Colorado State Skeet JOs and PTO.  

Junior athletes from over 10 states traveled across the country to compete in the Colorado State Skeet JOs and athletes from over 14 states traveled across the country to compete in Skeet Fun-Nationals 

The results are as follows:  

Colorado State JO: 
First Place: Ben Keller 
Second Place: Grant Hernandez 
Third Place: Cian Washburn 

Men’s Open: 
First Place: Phillip Jungman 
Second Place: David Garza 
Third Place: Mark Staffen 

Men’s J1: 
First Place: David Garza 
Second Place: Conner Prince 
Third Place: Cael Washburn 

Men’s J2: 
First Place: Preston Bailey 
Second Place: Jordan Sapp 
Third Place: Ben Keller 

Men’s J3: 
First Place: Luke Priestly 
Second Place: Aidin Burns 
Third Place:  Zach Hinze 

Men’s Senior: 
First Place: Gerald Anderson  

Women's Open: 
First Place: Amber English 
Second Place: Julia Nelson 
Third Place: Molly DiMaggio 

Women’s J1: 
First Place: Julia Nelson 
Second Place: Emersyn Berck 

Women’s J2: 
First Place: Molly DiMaggio 

Women’s J3: 
First Place: Ansley Johnston 
 

 

Skeet Fun-Nationals took place Friday September 18 through Sunday September 21st.

*The open men’s and women’s winners were determined by overall match score, and a finals competition. The remaining places are determined by overall match score.*

The results are as follows: 

Open Men’s:
First Place: Dustan Taylor
Second Place: Phillip Jungman
Third Place: Mark Staffen

Junior Men’s:
First Place: Conner Prince
Second Place: Ben Keller
Third Place: Jordan Sapp 

Men’s J2:
First Place: Preston Bailey
Second Place: Hayden Clarke
Third Place: Jarrod Croley 

Men’s J3: 
First Place: Aidin Burns
Second Place: Luke Priestly
Third Place: Matthew Sanchez

Men’s Senior: 
First Place: Gerald Anderson  
Second Place: Daniel Bankard

Open Women’s:
First Place: Sam Simonton
Second Place: Amber English
Third Place: Julia Nelson

Junior Women’s:
First Place: Jasmine Otis
Second Place: Emersyn Berck

Women’s J2:
First Place: Molly DiMaggio

Women's J3:
First Place: Ansley Johnston

 

 

 

As soon as Skeet Fun-Nationals finished up Trap Colorado State Shotgun JOs and PTO kicked off. Over 75 athletes registered, traveled,  and competed throughout the weekend.

Results for Colorado State Shotgun Trap JOs and PTO are as follows: 

Colorado State JO:
First Place: Cian Washburn
Second Place: Cael Washburn 

Open Women’s:
First Place: Julia Stallings
Second Place: Maddy Bernau
Third Place: Alicia Gough

Women’s J1:
First Place: Faith Pendergrass
Second Place: Aiko Bianca Coloso
Third Place: Tylar Gantt 

Women’s J2:
First Place: Ryann Phillips
Second Place: Sydney Krieger
Third Place: Chantry Stermer 

Women’s J3:
First Place: Taylor Dale
Second Place: Paige Gann

Women’s Para:
First Place: Sophia Bultema
Second Place: Brandy Elrod

Men’s Open:
First Place: Derrick Mein
Second Place: Derek Haldeman
Third Place: Sevin Layer

Men’s J1:
First Place: Lance Thompson
Second Place: Nathan Brandemeyer
Third Place: Logan Lucas

Men’s J2:
First Place: Emilio Carvalho
Second Place: Mathew Kutz
Third Place: Jace Jarrett

Men’s J3:
First Place: Ajay Jarrett
Second Place: Gavin Sparks

Men’s Senior:
First Place: Scott Miller
Second Place: Steve Loschen

Men’s Distinguished Veteran: 
First Place: Bill Hofmann
Second Place: Billie Warner
Third Place: Paul Bobby

 

 

 

Trap Fun-Nationals took place Friday September 25 through Sunday September 27th

The results are as follows: 

Men’s Open:
First Place: Alex Rennart
Second Place: Glenn Eller
Third Place: Logan Lucas

Men’s Junior:
First Place: Corbin Cooper
Second Place: Lance Thompson
Third Place: Matthew kurz

Men’s J2:
First Place: Emilio Carvalho
Second Place: Jace Jarrett
Third Place: Owen Bin 

Men’s J3:
First Place: Coy Losawyer
Second Place: Ajay Jarrett
Third Place: Gavin Sparks

Men’s Senior:
First Place: Scott Miller
Second Place: Steve Loschen
Third Place: Scott Endriss

Men’s Distinguished Veteran: 
First Place: Dave Senter
Second Place: Bill Hofmann
Third Place: Billie Warner

Open Women’s:
First Place: Julia Stallings
Second Place: Alicia Gough
Third Place: Maddy Bernau

 Junior Women’s: 
First Place: Abigail Jendrusina
Second Place: Aiko Bianca Coloso
Third Place: Taylor Dale 

Women’s J2:
First Place: Ryann Phillips
Second Place: Chantry Stermer
Third Place: Sydney Coffin 

Women’s J3:
First Place: Paige Gann

Women’s Para:
First Place: Sophia Bultema
Second Place: Brandy Elrod

 

Categories: