Menu

News

Nearly 50 Team USA Athletes on the Roster for Junior World Championships Rifle/Pistol/Shotgun

Nearly 50 USA Shooting juniors will compete in over 30 events at ISSF Junior World Championships at Las Palmas Shooting Range in Lima, Peru, September 28-October 9, 2021. Junior World Championships will test the nerves and skills of the top U.S. junior athletes and forge the sport’s future champions for generations to come. 

The 47-person roster includes Olympic Champion Will Shaner and Silver Medalist Mary Tucker, Olympic Alternates Katelyn Abeln and Hunter Battig, as well as 2021 Junior Olympic National Champions Molly Mcghin, Remington Smith, Alishia Fayth Layne, Ben Keller, and Carey Garrison. Along with individual standouts, the roster boasts members of NCAA Rifle powerhouses like West Virginia, Alaska Fairbanks, Kentucky, Murray State, Ole Miss, Army West Point, and Ohio State Pistol.  

New Team events at Junior World Championships include 10m Air Rifle Team Men, 10m Air Rifle Team Women, 10m Air Pistol Team Men, 10m Air Pistol Team Women, 25m Rapid Fire Pistol Team Men, 25m Pistol Team Women, 50m Rifle 3 Positions Team Men, 50m Rifle 3 Positions Team Women, Trap Team Men, Trap Team Women, Skeet Team Men, and Skeet Team Women. 

Detailed competition schedule, match information, and live results can be found on the ISSF website (https://www.issf-sports.org/competitions/venue.ashx?cshipid=2992). Please note that Lima, Peru is 1 hour behind EDT.  

 

Below is the list of U.S. athletes competing at 2021 ISSF Junior World Championships by discipline:  

Men’s Skeet: 

  • Aidin Burns (Ingram, Texas)

  • Ben Keller (Johnstown, Colorado)

  • Eli Ellis (Kingsport, Tennessee)

  • Luke Priestly (Robstown, Texas)

  • Jordan Sapp (Gilbert, Arizona)

  • Josh Grganto (Granite Bay, California)

 

Women’s Skeet: 

  • Alishia Fayth Layne (Columbia, Tennessee)

  • Haidyn Stewart (Greensboro, Georgia)

  • Jessi Griffin (Jasper, Georgia)

  • Karsyn Ross (Seguin, Texas)
     
     

Men’s Trap: 

  • Grayson Davey (Columbus, Georgia)

  • Jack Nelson (Kimberly, Idaho)

  • Owen Bin (Kerrville, Texas)

  • Tristan Schroder (Battle Creek, Michigan)

  • Vincente Mercado (San Antonio, Texas)

  • Emilio Carvalho (Tranquility, California)
     
     

Women’s Trap: 

  • Bethany High (Camilla, Georgia)

  • Carey Garrison (Crossville, Tennessee)

  • Faith Pendergrass (Pulaski, Tennessee)

  • Ryann Phillips (Gail, Texas)

  • Sidney Coffin (Spring Branch, Texas)

  • Sydney Krieger (Cave Creek, Arizona)

 
 
Women’s Rifle: 

  • Mary Tucker (Sarasota, Florida) (University of Kentucky) 

  • Katie Zaun (Buffalo, North Dakota)

  • Molly McGhin (Griffin, Georgia) (West Virginia)  

  • Kristen Derting (Salem, Oregon) (Ole Miss) 

  • Natalie Perrin (Coopersville, Michigan) (West Virginia)  

  • Katrina Demerle (Hamilton, Ohio

  • Rachael Charles (Urbandale, Iowa)

  • Julianna Hays (Maplewood, Minnesota)

  • Bremen Butler (Fort Wayne, Indiana)

 

Men’s Rifle:  

  • Will Shaner (Colorado Springs, Colorado) (University of Kentucky)  

  • Rylan Kissell (Lake George, Colorado)(University of Alaska Fairbanks) 

  • Gavin Barnick (Appleton, Wisconsion)(University of Alaska Fairbanks) 

  • John Blanton (Wingate, Indiana) (Murray State) 

  • Kyle Kutz (Darien, Connecticut) (Army West Point) 

  • Braden Peiser (San Angelo, Texas)

 

Women’s Pistol: 

  • Katelyn Abeln (Douglasville, Georgia) (Ohio State)  

  • Suman Sanghera (Great Falls, Virginia)

  • Annabell Yi (Diamond Bar, California)

  • Ada Korkhin (Brookline, Massachussets)

  • Abbie Leverett (Bainbridge, Georgia)

 

Men’s Pistol:  

  • Remington Smith (Ashburn, Georgia)

  • Hunter Battig (Colorado Springs, Colorado)

  • Wesley Anderson (Colorado Springs, Colorado)

  • Henry Leverett (Bainbridge, Georgia) (Ohio State)  

  • Paul Kang (Los Angeles, California)

Categories: